Agroturystyka

Agroturystyka w górach i nad morzem

Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Rosnąca rzesza Polaków, a także gości z zagranicy poszukuje odskoczni od miejskiego trybu życia. Rodzice wychowujący dzieci pragną by ich pociechy zobaczyły jak można obcować z przyrodą i opiekować zwierzętami. Rozwijanie wiedzy o otaczającym nas świecie i chęć skorzystania z ciekawych warsztatów edukacyjnych, kulinarnych czy manualnych przyciąga do gospodarstw agroturystycznych.  Pary, single i całe rodziny poszukują też zwykłego wyciszenia od codziennej gonitwy i zwolnienia tempa życia, chociaż na kilka dni.

Czego można oczekiwać od wypoczynku w agroturystyce? Jakie atrakcje zapewniają tego typu gospodarstwa?

Zacznijmy od tego, że gospodarstwa te rozrzucone są po całej Polsce. Z oczywistych względów ta agroturystyka, która znajduje się w górach, nad morzem czy na Mazurach będzie cieszyć się zwiększonym ruchem turystycznym. Przemawia za tym atrakcyjność samej lokalizacji. Niemniej okazuje się, że czasem wypad w nieznane regiony potrafi być równie pouczający, a właściciele gospodarstw muszą się wykazywać większą inwencją by zachęcić turystów do noclegu na ich kwaterze. Na wsi lub w mało znanych miejscach znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, które oferują interesujące atrakcje i możliwości. Wymieńmy zatem kilka korzyści z noclegu w agroturystyce:

- spokojna i cicha okolica,

- nieskażona przyroda i powietrze,

- wyjątkowa lokalizacja np. gospodarstwa w lesie, nad jeziorem,

- własne wyroby czyli wędliny bez konserwantów, runo leśne (jagody, poziomki, grzyby), sery, twarogi, owoce, warzywa,

- organizowanie grzybobrania,

- możliwość wędkowania,

- gospodarstwa agroturystyczne oferujące jazdę konno,

- obserwacja życia zwierząt,

- możliwość wzięcia udziału w życiu gospodarskim,

- różnego rodzaju warsztaty manualne np. rzemiosła artystycznego (malowanie pisanek, wyplatanie wikliną, ozdoby choinkowe, kwiaty z bibuły, szydełkowanie, wyszywanie, wyrób biżuterii, biżuteria z bursztynu, wyplatanki z siana, rzeźby z drzewa, ),

- warsztaty edukacyjne (rozpoznawanie nasion, życie pszczół i tajniki pszczelarza, tajniki zielarza, stroje regionalne, tradycje kulturowe regionów np.  topienie Marzanny, zwierzęta leśne, tropienie zwierząt, Tradycje Wielkanocne, Tradycje Bożonarodzeniowe, ptasie warsztaty, wszystko o rybach w jeziorze, morzu lub rzece, powstawanie mleka, nauka pływania dla dzieci i dorosłych ),

- warsztaty kulinarne (tradycje kulinarne regionów, wytwarzanie wędlin, serowarstwo, lepienie pierogów, tworzenie deserów, wyrób pieczywa ).

 

Najpopularniejsze gospodarstwa agroturystyczne w Polsce

- agroturystyka na Mazurach

- agroturystyka w Beskidzie Śląskim i Żywieckim

- agroturystyka na Kaszubach,

- agroturystyka Tatry i Podhale

- agroturystyka Sudety - Karkonosze

- gospodarstwa agroturystyczne nad morzem (Wybrzeże Bałtyckie Zachodnie, Wybrzeże Bałtyckie Wschodnie, Wybrzeże Bałtyckie Środkowe)

- agroturystyka w Beskidzie Sądeckim i Niskim i Pieninach

- agroturystyka w Bieszczadach